Spotkanie w Sandomierzu 6-8 listopada

starysandomierz
LogoSandomierz i Santiago – dwa miasta, które nam – organizatorom Drogi Św. Jakuba zwanej czasem sandomierską lub małopolską, a jeszcze wcześniej nazwanej bardzo pięknie Szlakiem Muszli – wyryły się głęboko w sercach.

Rozpoczynając nasze działania nad wytyczeniem, oznakowaniem i otwarciem tej Drogi bardzo chcieliśmy mieć możliwość pielgrzymowania do Grobu Św. Jakuba tu od nas, ale także marzyliśmy, by i w Sandomierzu pojawiali się pielgrzymi z muszelkami.

Pracowało nad tym wiele osób, w tym roku w lipcu udało się wspólnymi siłami otworzyć szlak, a zainteresowanie nim przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Chcieliśmy, by nasz stary, piękny Sandomierz, nota bene od wieków również bardzo pątnicze miejsce, stał się celem polskich (i nie tylko) pielgrzymów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY wszystkich, dla których pielgrzymowanie Drogami Św. Jakuba jest cenne na spotkanie do nas, niech chociaż w tych dniach Sandomierz będzie ważniejszy niż Santiago! :) Niech czas, który spędzimy razem będzie czasem caminowych rozmów, wspólnego śpiewania, zwiedzania czy po prostu wędrowania. Mile widziane opowieści o drogach, prezentacje zdjęć, a na wszelkie Wasze pomysły jesteśmy otwarci i już tu na Was czekamy.

w imieniu
Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce”
(w trakcie organizacji):

Kasia Bednarz
kkkasiab@poczta.onet.pl
tel. 516 271 392

Program spotkania:

6 listopada, Piątek:

Dwór na Wichrowym Wzgórzu
Dwór na Wichrowym Wzgórzu

Przyjeżdżamy od razu do Dworu na Wichrowym Wzgórzu, czyli do Przybysławic koło Klimontowa (trasa Lipnik-Łoniów-Rzeszów).

Dla osób bez własnych samochodów transport na Wichrowe Wzgórze będzie czekał przy Klasztorze Dominikanów w Sandomierzu, między godz. 12-16.

O godz. 16 – przejście ok. 3 km do Klimontowa, Msza św. dla pielgrzymów

7 listopada, Sobota:

O godz. 8 – przejście Drogą Św. Jakuba do Sandomierza, 30 km.

Przystanek przy Parafii p.w. Królowej Jadwigi w Świątnikach, w pobliskiej remizie OSP na pielgrzymów czekać będzie gorąca herbata oraz bus.

O godz. 18 – Msza św. w Kościele p.w. Św. Jakuba

Godz. 19 – Spotkanie w sali konferencyjnej Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej (Rynek), program:

Emil Mendyk, Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce”
Franciszek Mróz, Kalendarium wydarzeń
Paweł Plezia, Prezentacja Drogi Św. Jakuba – Via Regia Korczowa-Kraków
Krzysztof Liebchen, Św. Jakub z Krzemienicy

8 listopada, Niedziela:

O godz. 9:15 Msza św. w Kościele p.w. Św. Jakuba,

Po Mszy uroczyste otwarcie wystawy o Camino de Santiago przygotowanej przez Bractwo Św. Jakuba z Więcławic, zwiedzanie kościoła p.w. św. Jakuba, a zaraz potem zwiedzanie Sandomierza z przewodnikem PTTK, jakieś 3-4 godziny, w tym Podziemna Trasa Turystyczna.

Taki pomysł.
Może tradycją caminowych spotkań każdy przywiezie ze sobą jakieś jedzonko (ciasto, chleb, kiełbasę, ser, wino itd…) W Sobótce sprawdziło się w stu procentach, a na wcześniejszych spotkaniach podobno też. W ten sposób moglibyśmy robić sobie wspólne posiłki i nie trzeba by ganiać po sklepach czy restauracjach. Wiem, że Kasia przychyli się do pomysłu.
Do zobaczenia.
Kuba.

etap1

5 Comments

 1. To świetna idea… byłem na stażu w Uniwersytecie w Santiago de Compostela/Facoldade Derecho/, modliłem się przy grobie Swiętego Jakuba i w bazylice blisko punktu „O” Europy. Starając się o pobyt naukowy w Galicji – wybrałem to właśnie Jakubowe miejsce, bo pochodząc z Sandomierza (obenie pracuje w Uniwersytecie w Lublinie i w Pizie) wciąż czułem od dzieciństwa związki Ziemii Sandomierskiej z Galicją,
  archeolodzy w Santago (…) twierdzą nawet, że w czasach celtyckich istniała już wymiana zbożem i częściowo osadnictwem między tzw. kulturą złocką pod obecnym Sandomierzem a obecną celtycką Galicją, (…) motyw pielgrzymki między Sandomierzem
  a Santiago de Compostela jest wpisany w istotę chrześcijaństwa, którą nad Wisłą zapoczątkowali Sandomierzanie.

  Europa zaczyna i kończy się na Galicji.

  pozdrawiam
  dr Witold Misiuda-Rewera

 2. Popieram pomysł Kuby czyli imprezę składkową :) Mam już zresztą małe plany… ;)

  1. Oczywiście to nie musi być tylko jedzenie. Jak wiadomo, nie samym chlebem człowiek żyje, tylko… chlebem i winem. Do zobaczenia!

Możliwość komentowania jest wyłączona.