Confraternity St. James of London w Sandomierzu

anglicy
Przed Kościołem Św. Jakuba w Sandomierzu

logo_opaq2
CSJ London
W dniach 30.X.-6.XI. do Polski przybyła grupa osób z Bractwa Św. Jakuba w Londynie, które działa tam już od 27 lat. Do Sandomierza Pielgrzymi z Anglii przybyli 4.XI. czyli w środę wieczorem, a następny dzień poświęcili na zwiedzanie miasta. Szczególnie ważnym miejscem w Sandomierzu była dla nich Bazylika Katedralna oraz Kościół p.w. Św. Jakuba, w którym ugoszczeni zostali przez Ojca Przeora Wojciecha Kroka OP. Po Mszy Św. wszyscy członkowie londyńskiego bractwa przeszli do prezbiterium, gdzie przepięknie wyśpiewali średniowieczną pieśń z Kodeksu Kalikstusa. Jak sami tłumaczą – tradycją jest, że podczas swoich wędrówek po Europie zawsze śpiewają Św. Jakubowi. Wieczorem odbyło się w hotelu spotkanie z Pielgrzymami oraz wspólna kolacja, a następnego dnia rano grupa wyjechała na Drogę Św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa, mając w planach zwiedzić wszystkie kościoły p.w. tego świętego położone na trasie (w Kotuszowie, Szczaworyżu, Pałecznicy, Probołowicach, Niegardowie i Więcławicach)

Confraternity St. James w Londynie powstało w 1983 roku. Utworzone zostało głównie przez ludzi, którzy po powrocie z pielgrzymki do Santiago de Compostela bardzo chcieli działać dla kolejnych pielgrzymów wybierających się w Drogę Św. Jakuba. Honorowym Przewodniczącym tego Stowarzyszenia jest Ambasador Hiszpanii, a w chwili obecnej Bractwo skupia ok. 2000 członków z całej Anglii, a sympatyków ma w całej Europie. Pod opieką Bractwa są dwa schroniska dla pielgrzymów: Refugio Guacelmo w Rabanal del Camino (Camino de France) i drugie Refugio de Peregrino de Miraz (Camino del Norte).
Pielgrzymi, którym dane było zawitać do tych refugio mile wspominaja angielską gościnę i troskę. Informacje o Bractwie można znaleźc tutaj: www.csj.org.uk

bdg2